Recenze Xiaomi 11T Pro: vlajková loď za rozumné peníze
28.3.2022
Špičkové smartphony rychle rostou na ceně: cena mnoha modelů již přesáhla všechny adekvátní limity. Jako obvykle přichází Xiaomi na pomoc se svými mírně drahými telefony. 11T Pro je téměř kompletní vlajková loď s procesorem Snapdragon 888, 120Hz obrazovkou a ultrarychlým 120W nabíjením. „Za ty peníze top“ nebo jiný telefon s hromadou kompromisů? Teď vám to prozradíme.
Knížková pouzdra pro Xiaomi 11T Pro
Tvrzená skla pro Xiaomi 11T Pro
Nudný vzhled, šťavnatý zvuk
Xiaomi 11T Pro je vyroben v designu typickém pro značku – jde o velký smartphone se skleněnými zády a velkou kamerovou jednotkou. Rozměry jsou více než dostačují: tělo telefonu je příliš široké a těžké, což může ztěžovat každodenní provoz zařízení. Před nákupem je proto lepší telefon vyzkoušet na vlastní kůži, abyste zhodnotili jeho ergonomii. Model v modré barvě, který k nám dorazil na testování, dostal matnou zadní stranu, na které nejsou téměř žádné otisky prstů. Model je dostupný také v bílém a černém provedení. Doplňuje vzhled nových položek hliníkový rám. Materiál působí bytelně, po týdnu používání bez škrábanců.
Snímač otisků prstů je zabudován do malého vypínacího tlačítka, které není zapuštěno do pouzdra, ale je vyrobeno jako běžné tlačítko. Není to nejběžnější řešení - obvykle pro snímač otisků prstů dělají rovnou plochu na boční straně. S rozpoznáváním však nejsou žádné potíže: prst snadno najde požadovaný povrch, a snímač přesně čte informace a téměř okamžitě otevře plochu zařízení. Možnosti poskytují dva způsoby odemknutí – stisknutím klávesy nebo lehkým dotykem.
Nechybí audio jack ani slot pro paměťovou kartu. Podpora dvou nanoSIM je k dispozici, ale nelze připojit eSIM. Našlo se ale místo pro stereo reproduktory vyladěné specialisty Harman / Kardon. Zvuk je vynikající: hlasitý a bohatý, s výrazným stereo efektem a hmatatelnými basy. Gadget se snadno používá jako mini reproduktor pro poslech skladeb v bytě. Kvalita vibrací je průměrná a na špičkové modely jiných výrobců nedosahuje.
displej vlajkové lodi
Smartphone obdržel matici AMOLED s úhlopříčkou 6,67 palce a rozlišením FHD +. Malý kulatý otvor pro přední kameru lze programově skrýt. Obrazovka je působivá díky obnovovací frekvenci 120 Hz, podpoře Dolby Vision a HDR10+, téměř 100% barevnému gamutu DCI-P3 a působivému špičkovému jasu 1 000 nitů. Mezi přednosti patří také světelný senzor, který přesně upravuje automatické podsvícení.
Displej novinky získal od odborníků z webu DisplayMate nejvyšší hodnocení, což naznačuje vynikající reprodukci barev a saturaci obrazu. V nastavení je k dispozici několik režimů, které vám pomohou upravit odstíny pro sebe. Všimněte si také softwarových možností pro zlepšení kvality přehrávaného videa. Můžete zvýšit rozlišení videí, změnit dynamický rozsah k lepšímu, přidat HDR a dokonce zvýšit snímkovou frekvenci. Špičkové televizory mají podobnou funkci.
Ne bez mouchy. Předvolba proti blikání funguje pouze při 60 Hz. Jde o extrémně podivné řešení, které se u jiných modelů Xiaomi nenachází. Při přechodu ze 120 Hz na normální hertz jsou jasně patrná malá zpomalení rozhraní a trhané rolování v aplikacích. Uživatelé s citlivým zrakem budou muset výrazně omezit plynulost telefonu. Úroveň PWM není omezující, ale přesto je v některých případech cítit.
Otázky ohledně fotoaparátu
Rozlišení hlavního fotoaparátu je 108 megapixelů. Dostala senzor Samsung Isocell HM2, který lze vidět v levných zařízeních, jako je Redmi Note 10 Pro a realme 8 Pro. Hlavním zklamáním je chybějící optická stabilizace. Ale OIS byl v loňském Mi 10T Pro. Ultraširoký se také zhoršil: místo 13 megapixelů se používá matice 8 megapixelů, jako ve starém modelu. Ale je tu teleobjektiv s dvojnásobnou aproximací bez ztráty kvality. Stejný modul převzal makrofotografii zblízka.
Fotočást Xiaomi 11T Pro zaostává za většinou obecně uznávaných lídrů v mobilní fotografii. Schopnosti zařízení jsou však dostatečné pro každodenní snímky v jakémkoli scénáři. Zpravidla se získávají barevné obrázky, které se nestydí zveřejňovat na sociálních sítích. I ve tmě produkuje hlavní modul pěkné noční záběry s jasnými barvami a minimem šumu. Existují pouze stížnosti na ultraširoký: rozmazává okraje snímků a neliší se ve vysokých detailech.
Vývojáři ve velkém sázejí na nahrávání videa. K tomu poskytuje gadget různé efekty. Můžete tedy použít „magický zoom“ – software oddělí pozadí od objektu a přiblíží to, co se děje na pozadí, k fotoaparátu. K dispozici jsou možnosti s „zastavením času“, „pomalou závěrkou“ a dalšími. Maximální dostupné rozlišení je 8K při 30 fps. Kvalita videí je slušná: elektronická stabilizace funguje sebevědomě, ostření se neztratí, obraz neškube, jak se často stávalo na jiných smartphonech Xiaomi.
Úspěšný pokus omezit 888. čipset
Špičkový čipset Snapdragon 888. Mnoho telefonů s tímto procesorem se znatelně přehřívá, škrtí a rychle se vybíjí. Výrobci se snaží tyto problémy obejít pokročilým chlazením, ale zatím je jen málo úspěšných příkladů. Inženýři Xiaomi jednali radikálně – po detekci zátěže systém sníží výkon teleofnu o 25–30 %. To je dobře vidět v utilitě CPU Throttling Test, kde graf výkonu téměř okamžitě klesne na 70-80 % a přejde do téměř rovné čáry. V oblíbeném benchmarku AnTuTu dosahuje novinka 608 000 bodů. To je téměř o 200 000 bodů méně, než má Xiaomi Mi 11 Ultra se stejným čipem.
Softwarové snížení spotřeby zafungovalo: tělo smartphonu zůstává mírně teplé i během hraní. K poklesu snímkové frekvence prakticky nedochází – hry běží na maximální nastavení bez jakýchkoli potíží. Podobného výkonu by se ale dalo dosáhnout kvůli levnějšímu Snapdragonu 870, protože má chladnou a klidnou dispozici bez softwarových triků.
Gadget je extrémně rychlý: rozhraní letí, aplikace se otevírají okamžitě, jak se na vlajkovou loď patří. Je trochu matoucí náhle přepnout ze 120 na 60 Hz při spouštění různých aplikací. Například Instagram pracuje s vysokým hertzem a Twiiter s normálním, kvůli čemuž se v druhém případě zdá, že se rolování začíná zpomalovat. To jsou však problémy přizpůsobení konkrétního softwaru operačnímu systému Android, nikoli chyby Xiaomi. Testována byla verze 11T Pro s 12 GB LPDDR5 RAM a 256GB UFS 3.1 diskem. K dispozici je i model s 8 GB RAM a 128GB úložištěm. Zařízení dostalo NFC pro bezkontaktní platby, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 a přesnou dvoupásmovou GPS – kompletní sadu bezdrátových rozhraní.
MIUI, které selhalo
Xiaomi 11T Pro běží na Androidu 11 se skinem MIUI 12.5.
V rozhraní nejsou téměř žádné reklamy třetích stran, ale dochází k extrémně agresivní propagaci jejich vlastních služeb. Od aktivace špičkového smartphonu s 12 GB RAM a 256GB diskem neuplynuly ani dvě hodiny, protože systém začal aktivně posílat upozornění, nabízející uvolnění 400 MB paměti a zrychlení gadgetu vymazáním RAM. Chytrý software tím neskončil: nadále doporučoval další užitečné funkce firmwaru.
Vypnout dotěrné push notifikace není jednoduché – musel jsem se ponořit do nastavení jednotlivých funkcí. Na konci testování se objevilo vyskakovací okno s návrhem přejít do „neomezeného světa tapetového kolotoče“. Tato posedlost nezpůsobuje nic jiného než podráždění. MIUI navíc vypadá zastarale, je čas na radikální aktualizaci shellu. Měňte ikony a animace, přemýšlejte nad logikou menu, odlehčete systém a mnoho dalšího. Nyní má Xiaomi jedno z nejošklivějších a nejpřetíženějších rozhraní na trhu, které odsouvá od zajímavé náplně gadgetu.
Nejrychlejší nabíječka na trhu
Xiaomi se nečekaně dostalo do čela závodu ultrarychlých nabíječek. Pro takové rychlé dobíjení baterie prakticky neexistují žádné analogy, pokud vezmeme v úvahu gadgety pro masový trh. 11T Pro je dodáván s mohutným 120W napájecím zdrojem (výkonnějším než adaptér pro MacBook Pro). Impozantní jsou i rozměry paměti – v tašce pro ni budete muset hledat samostatné místo. Po připojení telefonu k elektrické zásuvce však rozměry bloku ustoupí do pozadí. Procenta baterie rostou rychlostí blesku. 5000 mAh baterie plně doplní energii za cca 19 minut. Čili na klasické noční dobíjení můžete zapomenout. Stačí to udělat v jakoukoli vhodnou chvíli - ráno před prací nebo během oběda. Jsem rád, že společnost lidem propaguje takové skvělé technologie.
Provozní doba gadgetu je standardní: asi 6 hodin aktivní obrazovky. Výkonný procesor a šťavnatý 120 Hz displej zařízení do pozdního večera téměř úplně vybijí. Pokud se o něco méně opřete o sociální sítě a focení, můžete očekávat, že před spaním bude 20-30 % z nabití. Video ve smyčce se středním jasem se přehrává 17 hodin a PUBG lze hrát po dobu cca 6 hodin.
Specifikace:
Displej: 6,67'', AMOLED, 2400 x 1080, 395 ppi, 120 Hz
Chipset: CPU Qualcomm Snapdragon 888, GPU Adreno 660
Ram a paměť: 8/12 GB, 128/256 GB
Baterie: 5000 mAh
Kamery: hlavní - 108 MP (f / 1,75) + 8 MP + 5 MP, přední - 16 MP
Vlastnosti: NFC, 120W rychlé nabíjení, stereo reproduktory
Výsledky testů:
Antutu: 608 753
GeekBench 5: jednojádrový - 784, vícejádrový - 3027
Autonomie: až 17 hodin přehrávání videa, až 6 hodin hraní PUBG
Výsledek
Xiaomi 11T Pro jasně demonstruje, že neexistují dokonalé smartphony. Novinka nevyniká zajímavým designem a ani fotoaparáty nedosahují špičkové úrovně. Řadu otázek vyvolává softwarová součást gadgetu, která se neliší ani moderním vzhledem, ani stabilním provozem. Na druhou stranu je tu také dostatek trumfů - zařízení má chladnou obrazovku, vynikající výkon a neuvěřitelně rychlé nabíjení. Samostatně vyzdvihneme hlasité stereo reproduktory s bohatým zvukem a zajímavými příležitostmi pro natáčení videa.
Knížková pouzdra pro Xiaomi 11T Pro
Tvrzená skla pro Xiaomi 11T Pro
Podobné produkty
- Recenze Xiaomi 11T Pro: vlajková loď za rozumné peníze
- Recenze HUAWEI P50 Pro: stále nejlepší fotografická vlajková loď?
- Recenze Samsung Galaxy S21 FE: skutečná polovlajková loď?
- Recenze Vivo Y21: roztomilý, cenově dostupný, s NFC
- Recenze Xiaomi Mi 11 Lite 5G : střední třída ve stylu
Podobné produkty
- Recenze Xiaomi 11T Pro: vlajková loď za rozumné peníze
- Recenze HUAWEI P50 Pro: stále nejlepší fotografická vlajková loď?
- Recenze Samsung Galaxy S21 FE: skutečná polovlajková loď?
- Recenze Vivo Y21: roztomilý, cenově dostupný, s NFC
- Recenze Xiaomi Mi 11 Lite 5G : střední třída ve stylu