Recenze Vivo V23 5G: zaměření na design a fotoaparáty
5.5.2022
Značka Vivo má zvláštní roli při uvádění módních smartphonů s pokročilými fotografickými schopnostmi. Nový V23 5G má zadní stranu s měnícími se barvami, duální přední fotoaparát s adaptivním bleskem a trojitý hlavní fotoaparát. Bude gadget schopen vážně konkurovat soupeřům?
Knížková pouzdra pro Vivo V23 5G
Na slunci mění barvu
V23 5G je k dispozici ve dvou barvách. Stardust nabízí tradiční černý design zadního panelu. „Solární spektrum“ vypadá ještě zajímavěji: skleněná zadní strana gadgetu může být v závislosti na intenzitě slunečních paprsků zelená, modrá nebo tyrkysová. Po třech minutách pobytu v místnosti panel změní barvu na standardní zlatou. Mimochodem, mezi modely je několik dalších rozdílů. Telefon s fotochromatickým krytem je o něco tlustší a těžší než jeho „hvězdný“ protějšek a navíc má rám z leštěného leteckého hliníku. V černé barvě je rám matný.
Na moderní poměry jsou rozměry novinky kompaktní, držet smartphone v ruce nemusí být vždy pohodlné – jde o ploché hrany. Tlačítko napájení a kolébka hlasitosti jsou umístěny na pravé straně. Přihrádka na dvě SIM karty je umístěna ve spodní části, stejně jako reproduktor. Součástí dodávky je také NFC modul pro bezkontaktní platby a součástí sady je průhledné silikonové pouzdro.
Není mnoho kamer
Blok hlavních kamer je umístěn na mírně vyčnívající kovové platformě. Celkem má smartphone pět čoček. Na zadní straně je 64megapixelový hlavní snímač s elektronickou stabilizací, 120stupňový širokoúhlý objektiv a 2megapixelové makro. Na přední straně je 50MP modul a další široký, ale s 105stupňovým pozorovacím úhlem – skvělá příležitost, jak do rámečku vměstnat partu přátel a orientační bod v pozadí.
Zajímavostí zařízení je dvojitý blesk s možností změny teploty barev. Aplikace pro střelbu má všechny potřebné možnosti a režimy. Pojďme se podívat, jak fungují v praxi.
Vivo V23 5G natáčí video rychlostí 30 fps ve 4K a 60 fps ve Full HD. Elektronická stabilizace je přítomna v obou případech. Autofokus funguje okamžitě a přesně. Jediné, co se mi nelíbilo, byla kvalita zvukového záznamu – na výstupu máme tupou stopu se zvukovými artefakty.
Samostatně si všimneme režimu „Super Stabilizace“, který je k dispozici pouze ve FHD se snímkovou frekvencí 60 fps. Možnost dokonale vyhlazuje otřesy i při běhu.
Prostě dobrá obrazovka
Displej Vivo V23 5G je vybaven 6,44palcovým Full HD+ AMOLED displejem. Obraz se aktualizuje s frekvencí 90 Hz. Panel potěší maximálním jasem dostatečným pro slunečné počasí, výbornými pozorovacími úhly a přehledností. Na výběr je podpora technologie HDR10 + a funkce Always on Display, která na zamčené obrazovce zobrazí datum, čas, text nebo obrázek. Mezi nastavení patří tři předvolby podání barev, posuvník nastavení teploty barev a možnost ochrany zraku. Ochranný mechanismus PWM je dle výrobce zabudován do 23. řady, ale tuto funkci nelze v menu zapnout ani vypnout.
Pod displejem je čtečka otisků prstů. Snímač otisků prstů má malou čtecí plochu a ne vždy rozpozná prst napoprvé. Situaci můžete napravit opětovným přidáním stejného otisku prstu, ale gadget se tomu všemožně brání. Perfekcionisté budou milovat téměř symetrické rámečky kolem obrazovky. Všimněte si přítomnosti ochranného filmu na skle a vysoce kvalitního oleofobního povlaku pod ním.
MediaTek a Android 12 na palubě
Novinka disponuje čerstvým procesorem MediaTek Dimensity 920. Jedná se o osmijádrové řešení vyrobené 6nanometrovou procesní technologií. Telefon dále dostal grafický akcelerátor Mali-G68 MC4, 8 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti a nechybí ani 256GB model. Čipset potěší dobrým výkonem a poměrně stabilním provozem. V zátěžovém testu 3DMARK výkon grafického subsystému neklesl ani o procento. Zařízení táhne náročný Genshin Impact maximální rychlostí se snímkovou frekvencí 30-40 fps, ale ve zvláště dynamických scénách jsou periodicky patrné zamrzání. Po několika hodinách hraní se rám a zadní strana zařízení zahřály, ale nezpůsobilo to nepohodlí.
Gadget běží na Android 12 a proprietárním rozhraní Funtouch se stejným sériovým číslem. Vzhledem k množství animací existuje mylný dojem, že spouštěč funguje pomalu. Pokud vám toto zarovnání nevyhovuje, pak prostřednictvím nastavení vývojáře lze tyto efekty urychlit nebo zcela zakázat. Oproti předchozí verzi rozhraní výrobce přidal značkové interaktivní widgety, bezpečnostní prvky a aktualizoval ikony vestavěných aplikací. Kromě toho je k dispozici režim „Ultra-Game“, který umožňuje blokovat oznámení a hovory, vybrat úroveň výkonu a sledovat využití CPU a GPU prostřednictvím speciálního chytrého panelu.
Zařízení lze maximálně přizpůsobit. Firemní prodejna nabízí nespočet motivů a tapet. Nastavení mění tvar ikon, jejich velikost a různé animace jako odemykání obrazovky. Nechybí funkce rozděleného displeje, spousta gest pro probuzení systému a aktivace určitých možností.
Malá baterie, ale energeticky úsporný hardware
Aby bylo pouzdro tenké, musel prodejce vybavit Vivo V23 5G skromnou 4200 mAh baterií. Za chválu však stojí autonomie díky modernímu procesoru a dobré optimalizaci. V režimu letadla můžete sledovat FHD video při středním jasu po dobu 25 hodin a videa na YouTube v rozlišení 1080p vydrží až 19 hodin. Za hodinu hraní v Genshin Impact při maximálním nastavení grafiky se gadget vybije o 25 procent. Podporováno je rychlé nabíjení s výkonem 44 W – právě takový zdroj je dodáván s telefonem. S jeho pomocí novinka doplní energii z 0 na 50 % za 22 minut, za hodinu až na 100 %.
Specifikace:
Displej: 6,44", AMOLED, 2400 x 1080 pixelů, 409 ppi, 90 Hz, HDR10+
Chipset: CPU MediaTek Dimensity 920 5G (až 2,5 GHz, 6nm), GPU Mali-G68 MC4
Ram a pamět: 8GB LPDDR4X, 128GB/256GB UFS 3.1
Baterie: 4200 mAh
Kamery: hlavní - 64 MP (f / 1,89) + 8 MP (širokoúhlý, 120 °, f / 2,2) + 2 MP (makro, f / 2,4), přední - 50 MP (f / 2,0) + 8 MP (širokoúhlý- úhel, 105°, f/2,28)
Připojení: 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, Galileo a Beidou
Rozměry a hmotnost: 157,2 x 72,4 x 7,4/7,6 mm, 179/181 gramů
Vlastnosti: Funtouch 12 shell, snímač otisků prstů pod displejem, 44W rychlé nabíjení, NFC, fotochromatické sklo, duální přední fotoaparát a blesk
Výsledky testů:
Antutu: 487 982
GeekBench 4: 3486 jednojádrový, 8407 vícejádrový
GeekBench 5: 741 jednojádrový, 2152 vícejádrový
3DMark: Sling Shot - 5274, Sling Shot Extreme - 4201, Wild Life - 2300, Wild Life Extreme - 646
Autonomie: až 25 hodin sledování offline videa, až 19 hodin sledování, her na YouTube – 25 % baterie za hodinu hraní v režimu Genshin Impact (střední jas)
Výsledek
Nové Vivo je zajímavé zařízení, které se veze na vlastní vlně. Zařízení je vhodné pro ty, kteří ze všeho nejvíce oceňují individualitu a fotografické možnosti v chytrém telefonu. Gadget lze také pochválit za stabilní procesor střední třídy, vysoce kvalitní obrazovku, slušnou autonomii a rychlé nabíjení. No, fotoaparát mnohé nezklame.
Podobné produkty
- Recenze Vivo V23 5G: zaměření na design a fotoaparáty
- Recenze Samsung Galaxy S21 FE: skutečná polovlajková loď?
- Recenze Vivo Y21: roztomilý, cenově dostupný, s NFC
- Recenze Xiaomi Mi 11 Lite 5G : střední třída ve stylu
Podobné produkty
- Recenze Vivo V23 5G: zaměření na design a fotoaparáty
- Recenze Samsung Galaxy S21 FE: skutečná polovlajková loď?
- Recenze Vivo Y21: roztomilý, cenově dostupný, s NFC
- Recenze Xiaomi Mi 11 Lite 5G : střední třída ve stylu