Recenze: Samsung Galaxy S23 Ultra: typický vlajkový model očima zahraničních médií
20.2.2023
Samsung Galaxy S23 Ultra se zdá být na první pohled a technicky málo odlišný od loňského modelu. Podívali jsme se na recenze zahraničních kolegů, abychom zjistili, čím se jižní korejský gigant zabýval v posledním roce a jestli se jim podařilo konkurovat ostatním vlajkovým modelům.
Mobilní telefony Samsung Galaxy S23 Ultra
Flipová / knížková pouzdra pro Samsung Galaxy S23 Ultra
Kryty pro Samsung Galaxy S23 Ultra
Tvrzená skla pro Samsung Galaxy S23 Ultra
Design
Při nákupu Galaxy S23 Ultra je třeba být připraven na to, že spolu se smartphone v krabici najdete pouze nástroj pro vysunutí SIM karty a USB-C kabel na USB-C. Žádný napájecí adaptér, pouzdro nebo dokonce ochranná fólie na displeji. Může se zdát, že Samsung pouze použil tělo z loňského vlajkového modelu, ale tak to není. Novinku lze odlišit podle zvětšených kamer a méně zaoblených rámečků z pancéřového hliníku. Kromě toho se zmenšily zákruty na obou stranách obrazovky. Mimochodem, přední panel je pokryt nejnovějším a nejodolnějším kaleným sklem Gorilla Glass Victus 2. Také je třeba poznamenat, že tlačítka pro zapnutí a regulaci hlasitosti mírně vzrostla v rozměru a byla posunuta trochu níže, aby bylo pohodlnější je stisknout. Celkově telefon působí jako drahá a velmi spolehlivá věc.
Stejně jako u předchůdce je do obrazovky integrován ultrazvukový skener otisků prstů. Jeho funkce zůstaly stejné - stále je rychlý a přesný. Je zajímavé, že Samsung nabízí ochranná skla s speciální oblastí pro tento skener, která vypadá jako díra a vždy je vidět. S takovým příslušenstvím se ztrácí veškerá estetika. V Galaxy S23 Ultra byly vylepšeny reproduktory. Zvuk je nyní mnohem čistší a plnější, hlasy jsou slyšet zřetelněji a basy mají větší váhu. I při maximální hlasitosti není zkreslení. Taktická odezva se v porovnání s Galaxy S22 Ultra nezměnila. Ačkoli vibrace jsou stále lepší než většina smartphoneů, stále nejsou tak příjemné jako v zařízeních Apple nebo v novém OnePlus 11, který je nyní považován za etalon v této oblasti.
Displej
Teoreticky má obrazovka Galaxy S23 Ultra stejné parametry jako u předchůdce. Jedná se o 6,8palcovou matici Dynamic AMOLED 2X s rozlišením 3080 x 1440 pixelů a podporou HDR10+. Maximální jas zůstal na úrovni 1750 nitů - nižší než u některých jiných vlajkových modelů. Nicméně stále se jedná o jeden z nejlepších displejů v smartphonu. Jak bylo již zmíněno výše, zákruty po stranách se staly menšími. V porovnání s Galaxy S22 Ultra má nový model menší zkreslení barev pod úhlem pohledu na displej. Testy ukazují, že přesnost reprodukce barev zde činí 99,99% sRGB spektra, 99,86% DCI-P3 a 89,39% Adobe RGB, s maximálním delta E - 2,69.
V manuálním režimu s funkcí zvýšené jasnosti vydá displej 764 nitů. To je srovnatelné nebo dokonce vyšší než v mnoha telefonech v automatickém režimu. Při přehrávání HDR videa se podařilo zaznamenat 1242 nitů. Minimální jasnost je 1 nit, takže lze s přístrojem pohodlně pracovat v úplné tmě. Z krabice má displej rozlišení Full HD+ (2316x1080). Pro ještě krásnější a jasnější obraz lze přepnout na Quad HD+ (3080x1440), a pro maximální úsporu energie - na HD+ (1544x720). Frekvence obnovování může dynamicky měnit mezi 1 a 120 Hz. Jedinečnou částí Galaxy S23 Ultra zůstává vlastní stylus S Pen, ale neprošel výrazným vývojem. Stále umožňuje kreslit, psát poznámky, upravovat snímky obrazovky a ručně zadávat text do libovolného pole.
Fotoaparáty
Hlavním rozdílem Galaxy S23 Ultra oproti předchůdci je hlavní kamera s 200 MP. A i když větší není vždy lepší, v tomto případě je tomu naopak. Senzor ultraširokoúhlé kamery byl aktualizován z IMX563 na IMX564, ale ve skutečnosti se neliší. Teleobjektivy zůstaly beze změn - stále jsou to dva moduly se senzory IMX754, poskytující 3- a 10-násobné optické přiblížení. V případě přední kamery Samsung opustila 40megapixelový senzor ve prospěch 12megapixelového. Důležité je poznamenat, že v proprietární aplikaci nejsou pouze režimy Pro, ale můžete stáhnout jako samostatný modul Expert RAW - dříve samostatnou aplikaci. Nabízí mnohem širší spektrum manuálních nastavení a umožňuje fotografování v RAW formátu s mnohoexpozicí. Pro většinu uživatelů bude předností automatický režim fotografování v rozlišení 12 MP. Fotografie mají umírněně syté a okrasné barvy, široký dynamický rozsah a vynikající detaily. V porovnání s Galaxy S22 Ultra se vyvážení bílé stalo mírně teplejší a kontrastnost byla snížena, takže snímky vypadají méně dramaticky. V režimu 200 MP je zpracování méně agresivní a detaily jsou výrazně vyšší, což poskytuje více možností pro následné úpravy. Nicméně fotografování v takovém rozlišení trvá mnoho času a samotné soubory vyžadují mnoho místa. Mnohem rozumnější se zdá pracovat s 50 MP - takový snímek je snadněji vytvořitelný a má vynikající detaily.
V Galaxy S23 Ultra je menší zpoždění uzávěrky ve srovnání s předchozím modelem, ale na trhu jsou zařízení, kde zpoždění je téměř nepřítomné. Na druhou stranu, vlajkový model lze pochválit za přepracovaný systém optické stabilizace, který dokáže kompenzovat ± 3 stupně odchylky. Lze pořídit kvalitní a ostré snímky při velkém přiblížení, což dříve bylo dosaženo pouze pomocí stativu. Byla věnována mnoho pozornosti fotografování v podmínkách nedostatečného osvětlení. Čas potřebný pro vytvoření takových fotografií se zkrátil a díky vylepšené stabilizaci jsou více ostré. Ale nejdůležitější je, že Samsung konečně vyřešil problém s přepálenými místy na nočních snímcích - nyní jsou téměř neviditelné. Nicméně v situacích s množstvím světelných zdrojů v záběru se někdy doporučuje vypnout noční režim, aby byly získané obrazy kvalitnější.
Pokud jde o přední kameru, i přes snížení rozlišení z 40 na 12 MP jsou selfie lepší v termínech barev, dynamického rozsahu a detailů. Smartphone podporuje záznam až v rozlišení 8K s frekvencí 30 fps, což tento formát činí více použitelným. Nicméně takové dvouminutové video zabere více než 1 GB. Proto pro běžné úkoly je stále přednostnější 4K. Při dobrém osvětlení zaznamenává Galaxy S23 Ultra jedny z nejlepších videí mezi všemi smartphony. K tomu přispívá vynikající stabilizace. Avšak při nedostatku světla automatický režim kamery předimenzuje expozici, což se nepříznivě projeví na výsledku. To lze však opravit v profesionálním režimu s manuálními nastaveními.
Hardware
Důležitou událostí roku bylo Samsungovo odmítnutí vlastních procesorů Exynos. V každém regionu je Galaxy S23 Ultra vybaven čipem Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Toto je exkluzivní verze vlajkového modelu Qualcomm s přetaktovanými CPU a GPU. V důsledku toho smartphone dosahuje v jednojádrovém testu Geekbench 5 více než 1600 bodů - více než jakýkoli jiný Android gadget. Ale jak to často bývá, syntetické testy se neshodují s reálnými úkoly. Například v Genshin Impact ukazuje Samsung S23 Ultra zhruba 50-55 snímků za sekundu, zatímco jiná zařízení s čipem Snapdragon 8 Gen 2 dosahují téměř stabilních 60 fps. To se připisuje poměrně malému chladicímu systému. Nicméně v jiných scénářích nejsou s výkonem žádné problémy.
Výdrž baterie
Loňský S22 Ultra ukazoval střední výdrž baterie. Galaxy S23 Ultra má stejně velkou baterii - 5000 mAh, ale vydrží déle. S běžným rozlišením Full HD+ a dynamickou obnovovací frekvencí lze očekávat více než 8 hodin aktivní obrazovky a dva plnohodnotné dny používání bez nabíjení. Při přehrávání lokálního videa může smartphone pracovat až 19,5 hodiny a při streamování videa přibližně 9 hodin. V méně náročných hrách může vydržet více než 7 hodin. Při aktivní funkci AoD se baterie vybíjí přibližně o 8-9% přes noc a když je tato funkce vypnuta, vybíjí se baterie dvojnásobně pomaleji. Při použití 45W nabíječky může smartphone nabít 40% za 15 minut. Za půl hodiny lze získat téměř 70% a úplně plné nabití trvá přibližně 70 minut. Užitečnou funkcí je schopnost hrát hry během nabíjení s vypnutím napájení baterie - energie se přímo přivádí na procesor, obrazovku a další komponenty. Podobná volba se aktivně používá v noteboocích různých značek a slouží k prodloužení životnosti baterie.
Závěr
Galaxy S23 Ultra se nestal průlomem. Stále stanovuje vysokou laťku pro multimediální možnosti, včetně kvality obrazovky a možností fotoaparátu, ale kvůli "stagnaci" konkurenti začínají v některých oblastech předbíhat. Přesto je to jedno z nejlepších smartphonů na trhu, které dodržuje rovnováhu ve všech klíčových parametrech.
Mobilní telefony Samsung Galaxy S23 Ultra
Flipová / knížková pouzdra pro Samsung Galaxy S23 Ultra
Podobné produkty
- Recenze: Samsung Galaxy S23 Ultra: typický vlajkový model očima zahraničních médií
- Recenze iPhone 13 Pro: Nejlepší vlajková loď roku 2021, tečka!
- Recenze Motorola Edge 20 Pro: konkurenti, ustupte!
- Recenze HUAWEI nova 8i: nový hrdina střední třídy
- Recenze HUAWEI nova 9: nová hvězda pro fanoušky značky
- Recenze Redmi Note 11: oblíbený hit se správnými vylepšeními
- Recenze Xiaomi 11T Pro: vlajková loď za rozumné peníze
- Recenze Honor 50: Qualcomm pokrčil rameny
- Recenze Honor 50 Lite: dlouho očekávaný návrat do služeb Google
- Recenze Motorola Moto g60s: nový top za málo peněz?
- Recenze Realme 8i: proč platit více?
- Recenze Xiaomi 11T: téměř vlajková loď
- Recenze Google Pixel 6: skvělý telefon i přes pár nedostatků
- Recenze Realme GT Neo2: smartphone, kterému se těžko hledá chyba
Podobné produkty
- Recenze: Samsung Galaxy S23 Ultra: typický vlajkový model očima zahraničních médií
- Recenze iPhone 13 Pro: Nejlepší vlajková loď roku 2021, tečka!
- Recenze Motorola Edge 20 Pro: konkurenti, ustupte!
- Recenze HUAWEI nova 8i: nový hrdina střední třídy
- Recenze HUAWEI nova 9: nová hvězda pro fanoušky značky
- Recenze Redmi Note 11: oblíbený hit se správnými vylepšeními
- Recenze Xiaomi 11T Pro: vlajková loď za rozumné peníze
- Recenze Honor 50: Qualcomm pokrčil rameny
- Recenze Honor 50 Lite: dlouho očekávaný návrat do služeb Google
- Recenze Motorola Moto g60s: nový top za málo peněz?
- Recenze Realme 8i: proč platit více?
- Recenze Xiaomi 11T: téměř vlajková loď
- Recenze Google Pixel 6: skvělý telefon i přes pár nedostatků
- Recenze Realme GT Neo2: smartphone, kterému se těžko hledá chyba